Správni kandidáti, Richtárska prísaha, Kandidát so zárukou a iné frašky.

Autor: Kristián Roman Zimmermann | 31.10.2014 o 8:59 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1020x

     Svoje rozhodnutie kandidovať v komunálnych voľbách 2014 som oznámil cez svoj blog už 7. decembra 2013. Netrvalo dlho a prišiel som s nápadom ponúknuť voličom viac ako len neustále sa opakujúce prázdne sľuby. Vytvoril som jednoduchú predstavu spísania určitých záväzkov, resp. opatrení, ku ktorým by som sa jasne prihlásil a taktiež dôsledky uplatňujúce sa v prípade neplnenia alebo porušenia týchto záväzkov.

     Moju víziu som nazval veľmi jednoducho, ale výstižne – Zmluva namiesto sľubov. Spísanú som ju mal už pred niekoľkými mesiacmi, ale kvôli volebnému zákonu som ju uverejnil až tento týždeň. To znamená, v prvý zákonom stanovený deň pre kampaň ku komunálnym voľbám (škoda, že to nie je bežná prax aj pre ostatných kandidátov).

     Ostal som však pomerne zaskočený, keď som zistil, že s podobnou myšlienkou prišli aj iní. Neviem, či sa všetci inšpirovali mnou, ale v určitých prípadoch som o tom presvedčený. Priznávam, že ma to ale neskôr potešilo, lebo čím je viac slušných ľudí ochotných pristúpiť na takúto formu zmluvy, tým skôr nastane v slovenskej politike pozitívna zmena, ktorá je tu tak veľmi potrebná.

     Pozrel som sa teda bližšie na ostatné iniciatívy. Objavil som Richtársku prísahu z dielne Radoslava Procházku a jeho strany Sieť, ďalej iniciatívu Správni kandidáti z dielne inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) alebo napríklad Kandidáta so zárukou spadajúceho pod občianske združenie Priama demokracia.

     Moje nadšenie však netrvalo veľmi dlho. Ostal som doslova sklamaný. Žiadna z vyššie spomenutých iniciatív totiž neobsahuje ani jeden jediný dôsledok neplnenia alebo porušenia vyplývajúcich záväzkov. Nuž a viete, ako to je u nás na Slovensku. Ak zákon nemá jasné hranice, slúži len na to, aby sa obchádzal.

     Práve preto chcem touto cestou vyzvať vyššie spomenuté inštitúcie, aby do svojich „zmlúv“ dopracovali dôsledky. Verím, že by vďaka tomu získali komunálne voľby pre občanov úplne iný náboj a dali im hlavne skvelý dôvod sa volieb vôbec zúčastniť. Moja Zmluva namiesto sľubov http://www.zmluvanamiestoslubov.sk má dôsledky tri. V prípade porušenia alebo nesplnenia niektorého z mojich záväzkov verejne prehlasujem, že bezodkladne odstúpim z verejnej funkcie, ktorú by som zastával, navrátim celý plat získaný za obdobie, ktoré som strávil vo verejnej funkcii a o danú verejnú funkciu sa už nikdy nebudem uchádzať.

     Dosť radikálne. Čo poviete? Som si však istý, že Slovensko potrebuje pozitívny radikalizmus. Kandidáti, ktorí majú čisté a čestné úmysly nemajú dôvod strachovať sa podpísať záväzky, z ktorých ale vyplývajú aj jasné dôsledky.

     Verím, že moja vízia je životaschopná. Potrebuje však byť prijatá a osvojená čo najväčším množstvom kandidátov a dôležité je tiež, aby sa jej dožadovala verejnosť. Na záver Vás preto všetkých prosím, aby ste šírili moju víziu, čím vytvoríme silný tlak na kandidátov a politické strany.

     Nepotrebujem mať z tohto vlastný osoh. Pokojne sa vzdám kandidatúry v prípade, ak sa moja myšlienka rozšíri a pritiahne pozornosť ďalších schopných kandidátov, vďaka čomu získame dobrých a čestných starostov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?